esittelyn ohella järjestettiin eriteemaisia VIP-päiviä kutsuvieraille. Messuvieraita hemmoteltiin myös luennoilla, musiikilla ja maan huippuartistien esityksillä. Suomen omassa ”kansallispäivässä” vieraili mm. tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja lavalle nousivat mm. Saara Aalto, Diandra ja kukapa muu kuin joulupukki.
Heikki Pusa kokee, että Expo onnistui JAMKin näkökulmasta erinomaisesti.
– Konkreettiset tulokset, kuten uudet koulutusvientikaupat, tullaan näkemään vasta vähän myöhemmin. Osaamisemme kuitenkin huomattiin ja sitä ihasteltiin. Suomen paviljongissa keskityttiin sovittuihin tulevaisuusteemoihin, kun osassa muiden maiden paviljonkeja harjoitettiin matkailumainontaa, Pusa pohtii.
Sokerina pohjalla, Finnish Education VIP-päivänä allekirjoitettiin sopimus hoitotyön Master-tason koulutuksesta. Toteutus alkaa jo tänä syksynä, ja siinä hyödynnetään myös verkko-opintoja, joka on vielä varsin uutta Kazakstanissa. Kazakstanin terveysministeriö on nimennyt JAMKin ja Lahden ammattikorkeakoulun hoitotyön koulutuksen kehittämiskumppaneiksi. Tähän mennessä on koulutettu jo yli 700 sairaanhoitajaa sekä alan opettajaa ja johtajaa. Nyt sovittuun koulutukseen osallistuu ensi vaiheessa 20 opiskelijaa.