Keski-Suomen korkeakouluviikko

Iloiset lukiolaistytöt katsomassa kännykkää

Tervetuloa Keski-Suomen korkeakouluviikolle 25.-29.4.2022!

Keski-Suomen korkeakouluviikolla pääset tekemään Jyväskylän ammattikorkeakoulun, Jyväskylän yliopiston ja Humanistisen ammattikorkeakoulun opintoja. Viikon aikana kokeilet korkeakouluopiskelua käytännössä ja tutustut itseäsi kiinnostavaan alaan. Tänä keväänä mukana on lukiolaisia Joutsasta, Jämsästä, Keuruulta, Kinnulasta, Kuhmoisista, Petäjävedeltä, Pihtiputaalta, Saarijärveltä, Viitasaarelta ja Äänekoskelta sekä Jyväskylästä Schildtin ja Lyseon lukioista. Korkeakouluviikkoon osallistuu yhteensä kaikkiaan n. 1500 lukiolaista!

Korkeakouluviikolla voit valita yhden itseäsi eniten kiinnostavan kurssin. Kurssit ovat yhden opintopisteen (op) laajuisia. Yksi opintopiste vastaa n. 27 h opiskelua (sis. opetuksen + itsenäisen työskentelyn).

Tutustu Jamkin opintoihin!

Kun teet vaaditut tehtävät ja saat suorituksen, se hyväksiluetaan lukio-opintoihin ja jää myös ”talteen” Jamkin opintorekisteriin. Jos myöhemmin tulet opiskelemaan Jamkiin, tämä suoritus on sinulla jo valmiina ja se on mahdollista sisällyttää myös tulevaan korkeakoulututkintoosi.

Katso eri alojen opinnot:

Liiketalouden ala (tradenomi, restonomi)

Sosiaali- ja terveysala

Tekniikan ala (insinööri)

Luonnonvara-ala (agrologi)

Tutustu myös muiden oppilaitosten tarjontaan:

Ilmoittautuminen ja tunnukset

Katso korkeakouluviikon tarjonta jo hyvissä ajoin ennen ilmoittautumisaikaa (vko 8 mennessä) ja etsi itseäsi eniten kiinnostava kurssi. Kannattaa katsoa varalle myös toinen kurssi, jos et mahdu mukaan ensimmäiseen toiveeseesi. Ohjeet ilmoittautumiseen ja tunnusten hakemiseen löydät alta:

Opin uutta, kiinnostuin aiheesta ja siitä saattoi jopa tulla tulevaisuuden ammattitoive. - Korkeakouluviikon osallistuja 2021

Opiskelu korkeakouluviikolla

Viikon alussa kaikille Jamkin opintoja tekeville pidetään yhteinen aloitustilaisuus verkossa, Zoom-linkki löytyy sähköpostiin saamastasi opintokirjeestä. Heti aloitustilaisuuden jälkeen siirrytään kurssikohtaisiin verkkotapaamisiin, joissa Jamkin opettajat kertovat tarkemmin kurssista ja viikon kulusta.

Korkeakouluviikon kurssit toteutetaan verkko-opintoina, jotka voivat sisältää reaaliaikaista opetusta, itsenäistä materiaaleihin tutustumista sekä tehtävien tekemistä. Jamkin opettajat hoitavat kurssin varsinaisen opetuksen. Lisäksi omassa lukiossasi on vähintään yksi nimetty opettaja, joka ohjaa työskentelyä lukion päässä ja jolta voit kysyä neuvoa tai apua mahdollisissa ongelmatilanteissa. Jos oman lukion opettaja ei ole tiedossa, kysy lukiosi yhteyshenkilöltä.

Lukioiden yhteyshenkilöt:

  • Joutsan lukio: Sanna Pienmäki, sanna.pienmaki(at)joutsa.fi
  • Jyväskylän Lyseon lukio: Laura Kauppinen, laura.kauppinen(at)gradia.fi
  • Jämsän lukio: Helena Myllymäki, helena.myllymaki(at)jamsa.fi
  • Keuruun lukio: Helena Puukka, helena.puukka(at)keuruu.fi
  • Kinnulan lukio: Jonna Leppänen, jonna.leppanen(at)kinnula.fi
  • Kuhmoisten yhtenäiskoulun lukio: Räsänen Jari, jari.rasanen(at)kuhmoinen.fi
  • Petäjäveden lukio: Hanna Hauvala, hanna.hauvala(at)edu.petajavesi.fi
  • Pihtiputaan lukio: Antti Lappalainen, antti.lappalainen(at)pihtipudas.fi
  • Saarijärven lukio: Jari Penttinen, jari.penttinen(at)saarijarvi.fi
  • Schildtin lukio: Joni Kunelius, joni.kunelius(at)gradia.fi
  • Viitasaaren lukio: Ulla Huikari, ulla.huikari(at)viitasaari.fi
  • Äänekosken lukio: Sami Kallioinen, sami.kallioinen(at)aanekoski.fi

Kurkistus Jamkin kampuksille

Miltä näyttää Jamk? Opiskelijat Saana Saarimäki, Enna Palosaari ja Inka Kinnunen tarjoavat kurkistuksen kampuksille.

Ammattikorkeakouluopinnot lukiolaisille ja ammattiin opiskeleville

Ammattikorkeakouluopinnot lukiolaisille ja ammattiin opiskeleville

Tee opintoja Jamkissa jo toisen asteen opintojen aikana.

Lisätietoja

Katja Räsänen

Suunnittelija, Administrative Planner
Koulutuksen kehittämispalvelut, Educational Development Services
Korkeakoulupalvelut, University Services
+358401454863

Maarit Korva

Suunnittelija, Administrative Planner
Koulutuksen kehittämispalvelut, Educational Development Services
Korkeakoulupalvelut, University Services
+358405612555