uutinen 1.12.2025

Uutta käyttöä tyhjille ja vajaakäyttöisille rakennuksille

Teksti
Tanja Minkkinen

Jyväskylän ammattikorkeakoulussa (Jamk) syksyllä alkaneessa Rakennusten elinkaaren jatkaminen uutta käyttöä kehittämällä (RAKEL) -hankkeessa etsitään uusia käyttötarkoituksia tyhjilleen jääneille tai vajaakäytöllä oleville, mutta edelleen käyttökelpoisille rakennuksille. 

Tiiliverhoiltu vanhan hallirakennuksen sisätila

Suomessa jää merkittävä määrä rakennuksia tyhjilleen tai vajaalle käytölle hyvinvointialueiden ja oppimisverkostojen uudistusten sekä rakennemuutosten myötä. Sen lisäksi, että tyhjät tilat aiheuttavat kustannuksia ja turvallisuusriskejä, niiden kunto heikkenee nopeasti. Samaan aikaan uudisrakentaminen kuluttaa runsaasti luonnonvaroja ja energiaa.

”Tavoitteenamme on pidentää rakennusten elinkaarta ja siten vähentää uudisrakentamisen tarvetta. Samalla säästämme luonnonvaroja ja pienennämme hiilijalanjälkeä”, toteaa hankkeen projektipäällikkö Joonas Viilos Jamkin uudistuvan teollisuuden instituutista. 

Hankkeessa tehdään tiivistä yhteistyötä kuntien, yritysten ja muiden alueellisten toimijoiden kanssa. Erityisesti julkisella sektorilla nähdään mahdollisuuksia kiinteistöjen uusiokäytön suunnitteluun ja toteutukseen.

”Toteutamme myös rakennusteknisiä kartoituksia ja demonstraatioita valituissa kohteissa sekä pilotoimme yhteiskäyttö- ja liiketoimintamalleja. Näin pyrimme löytämään monistettavia esimerkkejä, joita voidaan hyödyntää ympäri Suomen.”

Innovaatioita haetaan myös hackathonien voimalla. 

”Järjestämme aiheeseen liittyen kolme hackathonia yhdessä kiinteistönomistajien kanssa. Jokaisessa hackathonissa on mukana yksi tai useampi esimerkkikohde, joiden tietoja on mahdollista hyödyntää ratkaisujen ideoinnissa”, kertoo hackathonien toteutuksesta vastaava projektiasiantuntija Jenni Uusitalo Jamkin Biotalousinstituutista. 

Hackathonien kategoriat ovat tyhjät SOTE-kiinteistöt, vajaakäyttöiset rakennukset sekä suojellut, vanhemmat rakennukset.  

Tutustu hackathonien julkaisuwebinaariin ja ilmoittaudu mukaan 

Rakennusten elinkaaren jatkaminen uutta käyttöä kehittämällä (RAKEL) -hanke on Euroopan unionin osarahoittama. Ryhmähankkeessa ovat mukana Oulun ammattikorkeakoulu (päätoteuttaja), Jyväskylän ammattikorkeakoulu, Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy, Suomen ympäristöopisto SYKLI Oy, Vaasan ammattikorkeakoulu ja Kouvolan kaupunki. 

Lisätietoja

Joonas Viilos

Projektipäällikkö, Project Manager
Uudistuvan teollisuuden instituutti, Institute of New Industry
Teknologia, School of Technology
+358504095515

Jenni Uusitalo

Projektiasiantuntija, Project Specialist
Biotalousinstituutti, Institute of Bioeconomy
Teknologia, School of Technology
+358504104153