Aiheeseen liittyvää

THL:n tutkimus: Jo pienikin määrä liikuntaa vähentää korkeakouluopiskelijoiden riskiä psyykkiselle kuormittuneisuudelle
Korkeakouluopiskelijoiden terveys- ja hyvinvointitutkimuksen (KOTT) tulokset osoittavat, että jo pienikin määrä liikuntaa vähentää todennäköisyyttä psyykkiselle kuormittuneisuudelle.

Kuntien liikkumisohjelmat arkiliikuntaa edistämässä
Kuntien liikkumisohjelmilla edistetään kuntalaisten arkiliikkumista, terveysliikuntaa ja hyvinvointia. Liikkumisohjelmat ovat tiedolla johtamisen väline. Niillä luodaan puitteita liikunnan kehittämistoimille ja poliittiselle päätöksenteolle.

MieliLiike – liikkumisen puheeksioton malli mielenterveyden tueksi
MieliLiike on käytännön puheeksi ottamisen malli, jossa hyödynnetään liikkumista ja liikuntaa mielenterveyden tueksi. Jyväskylän ammattikorkeakoulun Likesillä kehitetty malli pohjaa tutkittuun tietoon liikkumisen ja luonnon positiivisista vaikutuksista mielenterveydelle.