Jyväskylän ammattikorkeakouluun jätettiin ensimmäisessä yhteishaussa 7.–21.1.2026 yhteensä 2899 hakemusta. Bachelor-tason koulutuksiin hakemuksia jätettiin kaikkiaan 1538, mikä on keskimäärin hieman yli 6 hakemusta jokaista aloituspaikkaa kohden. Master-tason koulutuksiin puolestaan jätettiin yhteensä 1361 hakemusta, mikä on keskimäärin n. 7 hakemusta per aloituspaikka.
Suosituimpana bachelor-tason tutkinto-ohjelmana oli viime vuoden tapaan sairaanhoitajan englanninkielinen Nursing -koulutus, johon hakemuksia jätettiin n. 8,5-kertaisesti aloituspaikkoihin nähden. Puhtaasti hakijamääriltään mitattuna suosituin puolestaan oli International Business -tutkinto-ohjelma, johon hakijoita oli yhteensä 361, mikä oli hieman yli 7-kertaisesti aloituspaikkoihin verrattuna.
Master-tason koulutuksissa puolestaan hakijoita kiinnosti eniten tekoälyyn ja analytiikkaan keskittyvä Artificial Intelligence and Data Analytics -tutkinto-ohjelma, johon hakijoita oli yli 14 aloituspaikkaa kohden. Sosiaali- ja terveysala näkyi suosituimpien joukossa myös master-tason koulutuksissa: Advanced Practice Nursing -tutkintoon hakemuksia tuli yli 12-kertaisesti aloituspaikkoihin nähden.
Hakijamäärät laskivat edellisvuodesta
Hakemusten määrä tippui niin Jamkissa kuin valtakunnallisestikin edellisvuosiin verrattuna. EU- ja ETA-alueen tai Sveitsin ulkopuolelta tulevat opiskelijat maksavat suomalaisissa korkeakouluissa lukukausimaksuja, joita on useissa korkeakouluissa korotettu. Viime vuonna lukukausimaksuvelvolliset joutuivat maksamaan ensimmäistä kertaa myös 100 euron hakemusmaksun. Tämä hakemusmaksu on voimassa myös tämän vuoden haussa.
"Laskeneiden hakijamäärien taustalla on monia selittäviä tekijöitä. Hakemusmaksun lisäksi esimerkiksi heikentynyt työtilanne maassamme vähentää hakijoiden kiinnostusta. Moni ulkomaalainen opiskelija joutuu rahoittamaan opintojaan tekemällä osa-aikaista työtä ja juuri nyt tällaisen työn saaminen on todella vaikeaa. Lukuvuosimaksujen korotukset sekä apurahojen sitominen useissa korkeakouluissa suomen kielen osaamiseen voivat osaltaan selittää trendiä. Jamk ei myöskään käytä ulkopuolisia agentteja koulutusmarkkinoinnissaan”, Jamkin koulutuksesta vastaava vararehtori Minna-Maaria Hiekkataipale toteaa.
Jyväskylän ammattikorkeakoulussa on kuitenkin mahdollista saada apuraha, joka pienentää lukuvuosimaksua. Apuraha voidaan myöntää lukuvuosimaksuvelvolliselle opiskelijalle aikaisintaan ensimmäisen lukuvuoden jälkeen.
Myös suomalaisten hakijoiden määrä oli Jamkissa lievässä laskussa viimevuotiseen hakuun verrattuna. Suhteellinen osuus kuitenkin nousi n. 15 prosenttiin, kun edellisenä vuonna suomalaisten osuus kaikissa hakemuksissa oli n. 10 prosenttia.
Tutkinto-ohjelmakohtaiset luvut näkyvät alla olevassa taulukossa. Luvut ovat alustavia ja niissä voi tapahtua vielä muutoksia lopullisen tarkistuksen yhteydessä. Hakemusmaksukäytäntö vähentää hyväksyttyjen hakemusten määrää vielä tästä kokonaismäärästä.
Bachelor-tason tutkinto-ohjelmat (AMK)
| Tutkinto-ohjelma | Aloituspaikat 2026 |
Hakemukset 2026* |
Hakemukset /aloituspaikka |
| Automation and Robotics | 25 | 177 | 7,1 |
| Business Information Technology (Game Production) | 30 | 198 | 6,6 |
| Information and Communication Technology | 25 | 176 | 7 |
| International Business | 50 | 361 | 7,2 |
| Nursing | 40 | 341 | 8,5 |
| Purchasing and Logistics Engineering | 30 | 60 | 2 |
| Tourism Management | 40 | 225 | 5,6 |
| Yhteensä | 240 | 1538 | 6,4 |
*Luvut ovat alustavia ja niissä voi tapahtua vielä muutoksia.
Master-tason tutkinto-ohjelmat (YAMK)
| Tutkinto-ohjelma | Aloituspaikat 2026 |
Hakemukset 2026* |
Hakemukset /aloituspaikka |
| Advanced Practice Nursing | 10 | 126 | 12,6 |
| Artificial Intelligence and Data Analytics |
25 | 359 | 14,4 |
| Cyber Security | 60 | 254 | 4,2 |
| Full Stack Software Development | 25 | 126 | 5 |
| International Business Management | 50 | 325 | 6,5 |
| Professional Project Management | 20 | 171 | 8,6 |
| Yhteensä | 190 | 1361 | 7,2 |
*Luvut ovat alustavia ja niissä voi tapahtua vielä muutoksia.
Ensimmäinen yhteishaku jatkuu seuraavaksi valintakokeilla, jotka toteutetaan Bachelor-tutkintojen osalta kokonaan verkossa tapahtuvalla valtakunnallisella International UAS Exam -valintakokeella. Poikkeuksen muodostavat Information and Communication Technology- ja Business Information Technology -tutkinto-ohjelmat, joissa valintatapana käytetään valintaopintojaksoa ja haastattelua. Master-tason tutkinto-ohjelmiin hakijoille tiedotetaan valintakoekäytännöistä erikseen.
Toisen yhteishaun hakuaika on 10.–24.3.2026 ja silloin haetaan vain suomenkielisiin tutkinto-ohjelmiin. Hakeminen tapahtuu osoitteessa www.opintopolku.fi.
Lisätiedot:
Minna-Maaria Hiekkataipale, vararehtori
etunimi.sukunimi@jamk.fi
p. +358400698174
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
Hakijapalvelut, p.040 556 0409, hakijapalvelut(a)jamk.fi, Jyväskylän ammattikorkeakoulu