Tapahtuma
Yritykset ja biodiversiteetti - Tourujoen kunnostushanke ja yritysten alkukartoitusten tulokset
Suomi
Maksuton
Rajakatu 35
40200 Jyväskylä
Suomi
Yritysten menestys on vahvasti sidoksissa monimuotoiseen luontoon ja toimiviin ekosysteemeihin. Jamkin opiskelijat ovat yritysten tukena matkalla kohti kestävämpää tulevaisuutta: ensimmäiset alkukartoitukset yritysten luontovaikutuksista esittelyssä!
Maaliskuussa opiskelijaryhmät toteuttivat yrityksille maksuttoman alkukartoituksen, jossa tarkasteltiin yritysten toiminnan luontovaikutuksia ja niiden suuruutta. Tässä toisessa tilaisuudessa opiskelijat esittelevät työnsä keskeiset havainnot: missä luontovaikutukset syntyvät, mitä uutta tietoa yritykset saivat omasta toiminnastaan ja millaisia käytännön parannusmahdollisuuksia kartoitukset paljastivat. Kuulemme myös Tourujoen kunnostushankkeesta ja sen edistymisestä.
Tilaisuuden järjestää Euroopan Unionin osarahoittama VAHVA - Vastuullisuusraportoinnilla vahvaan ja kestävään kasvuun Keski-Suomessa -hanke.
Sari Karppala
Tarja Stenman