Opekorkean opiskelija
Todistuksen hakeminen / Opintojen keskeytyminen tai päättyminen
Huomioithan, että ennen todistushakemuksen jättämistä kaikki opintosi (60 op) tulee olla suoritettuina ja opintorekisteriin merkittyinä.
Valmistumispäivä on aikaisintaan se päivä, jolloin hakemus saapuu Jamkiin.
Opiskelijan täytettyä sähköisen lomakkeen, hakemus siirtyy ensin opiskelijapalveluiden asiantuntijalle, joka tarkastaa tarvittavat opintokorttitiedot. Opiskelijapalveluiden asiantuntija siirtää hakemuksen sähköisesti koulutusohjelman päällikölle, joka hyväksyy opiskelijan todistushakemuksen. Hyväksytty hakemus palautuu opiskelijapalveluiden asiantuntijalle, joka laatii todistuksen.
Prosessin aikana opiskelijaa muistutetaan mm. lähtöpalautekyselyyn vastaamisesta, velvoitteista Jamkin kirjastolle sekä avainten ja muiden lainattujen materiaalien palauttamisesta. Huomioithan, että verkkotunnuksesi, sähköpostisi ja H-asemasi lukkiutuvat valmistumisen yhteydessä, eli ota sähköpostistasi ja H-asemalta kaikki tärkeät dokumentit talteen jo ennen todistushakemuksen lähettämistä.
Lähtöpalautekysely opettajan-, erityisopettajan- ja opinto-ohjaajankoulutuksen opiskelijoille löytyy Moodle-työtilasta.
Huomaathan, että Jamkissa otetaan käyttöön Valo-valmistumispalvelu 1.9.2026 alkaen. Valmistumispalvelu toimii jatkossa osana Peppiä. Sekä tutkinto-opiskelijat että ammatillisesta opettajakorkeakoulusta valmistuvat täyttävät 1.9. alkaen todistushakemuksen Valon kautta. Valon käyttöohjeet julkaistaan ennen käyttöönottoa tällä sivulla.
1.1.2023 jälkeen Jamkista valmistuville opiskelijoille annetaan ainoastaan sähköinen todistus, joka on rehtorin Digi- ja väestötietoviraston varmenteella allekirjoittama pdf-tiedosto. Opiskelija saa valmistumisen jälkeen sähköpostilla linkin, josta hän voi 30 päivän ajan ladata sähköisen todistuksen itselleen. Paperisia todistuksia ei enää myönnetä. Aikaisemmin valmistuneet eivät voi saada sähköistä todistusta takautuvasti.
Sähköinen todistus on helppokäyttöinen ja se on vaivaton liittää esim. sähköisiin työnhakuprosesseihin. Sähköinen todistus lisää todistuksen luotettavuutta, sillä sähköisen allekirjoituksen aitous on helppo varmentaa. Sähköisesti allekirjoitetut (Atomi) todistukset täyttävät EU-hyväksytyn sähköisen allekirjoituksen vahvimman tason kaikki vaatimukset.
Sähköinen todistus on virallinen alkuperäinen, PDF-tiedostomuodossa oleva todistus, jonka rehtori on allekirjoittanut sähköisesti Digi- ja väestötietoviraston sähköisellä varmenteella. Jamkin sähköisen todistuksen aitous on helposti varmennettavissa Digi- ja väestötietoviraston sekä Jamkin Atomi Validator-palvelussa. Aitouden voi näissä palveluissa tarvittaessa varmentaa kuka tahansa todistuksen vastaanottaja (esim. työnantaja).
Huom! Älä tee muokkauksia lataamaasi todistusdokumenttiin. PDF-dokumentin muuttaminen johtaa siihen, että sähköinen allekirjoitusvarmenne rikkoutuu eikä dokumentti enää ole aito. Adobe Acrobat Reader on suositeltu PDF-lukijaohjelmisto tiedoston avaamiseen ja katseluun.
Mikäli opiskelija haluaa ilmoittautua poissaolevaksi opiskelijaksi, tulee hänen anoa siihen lupaa opettajakorkeakoulun johtajalta erillisellä poissaolohakemuksella. Poissaolohakemus löytyy Ammatillisen opettajakorkeakoulun Opiskelijalle-sivuilta kohdasta Ohjeet ja lomakkeet. Poissaolo-oikeus myönnetään vain erityisestä syystä (varusmiespalvelus, pitkäaikainen sairaus, äitiysloma, vanhempainvapaa).
Läsnäoloilmoittautumisen voi muuttaa poissaoloilmoittautumiseksi tai päinvastoin vain ilmoittautumisaikana. Poissaolohakemukseen tulee liittää perustelua tukevat todistukset. Hakemus liitteineen tulee lähettää ammatillisen opettajakorkeakoulun osoitteeseen Jyväskylän ammattikorkeakoulu, Ammatillinen opettajakorkeakoulu, Opiskelijapalvelut, Rajakatu 35, 40200 Jyväskylä.
Opiskelijapalveluissa tehdään merkintä poissaolevasta opiskelijasta Peppi-opiskelijahallintojärjestelmään myönteisen päätöksen jälkeen.
Mikäli opiskelija lopettaa opintonsa opettajakorkeakoulussa kokonaan opiskeluoikeusajan aikana, hänen tulee täyttää erillinen eroilmoitus sähköisen asioinnin kautta.
Tällä lomakkeella opiskelija eroaa lopullisesti Jyväskylän ammattikorkeakoulusta. Eroamispäivä on aikaisintaan se päivä, jolloin ilmoitus saapuu Jamkiin. Opiskelijan tulee varmistaa, että kaikki suoritukset on kirjattu opintorekisteriin. Eronneelle opiskelijalle ei voi enää kirjata opintosuorituksia.