Aiheeseen liittyvää

Varhaiskasvattajien työhyvinvoinnissa saatu parannuksia strategisilla toimilla
Jyväskylässä Huhtasuon päiväkodissa työhyvinvointisatsaukset ovat kantaneet hedelmää. Hyvät tulokset kannustavat jatkamaan hyväksi havaittuja käytäntöjä. Työhyvinvoinnin ja yhteisöllisyyden tukeminen vaatii kuitenkin strategiatason hyvinvointijohtamista ja riittäviä resursseja.

Liikunta- ja elintapaohjauksesta tukea työkykyyn Vape-hankkeen kohdekaupungeissa myös jatkossa
Työ- ja toimintakykyä varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen henkilöstölle (Vape) -hankkeessa toteutettiin vuoden 2022 aikana monia tukitoimia kohdekaupunkien varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen henkilöstön työssä jaksamisen, työkyvyn ja työhyvinvoinnin edistämiseksi. Yksi hankkeen keskeisistä toimenpiteistä oli liikunta- ja elintapaohjaus.

Liikunta- ja elintapaohjaus osana henkilöstön työhyvinvoinnin tukea
Tälle sivulle on koottu tietoa ja kokemuksia liikunta- ja elintapaohjauksen palvelupolun rakentamisesta osana opetus- ja kasvatusalan henkilöstön työkyvyn edistämishanketta. Tarkoituksena on kannustaa hyödyntämään kunnallista liikuntaneuvontaa tai hyvinvointialueen elintapaohjausta kaupungin, kunnan tai hyvinvointialueen oman henkilöstön työkyvyn tukikeinona. Koonti on suunnattu kaikille toimintamallin rakentamisesta kiinnostuneille.