Tapahtuma

9.10.

Webinaari: Monia tapoja oppimisen tukemiseen ammatillisessa koulutuksessa - hyviä käytänteitä ja keinoja

Millaista on inklusiivinen pedagogiikka? Millä keinoilla voidaan toteuttaa erityistä tukea ammatillisessa koulutuksessa? Kohti inklusiivista ammatillista koulutusta -webinaarisarja tarjoaa ammatillisen koulutuksen henkilöstölle ja johdolle omaan työhön sovellettavaa tietoa ja välineitä oppimisen tukemiseen sekä inklusiivisen ammatillisen koulutuksen kehittämiseen. 

Eri värisiä nyörejä letitettynä yhteen.
Ajankohta
09.10.2025 15:00 - 16:00
Ilmoittautuminen alkaa ja päättyy
01.09.2025 09:00 - 06.10.2025 16:00
Tapahtuman tyyppi
Webinaari

Webinaarissa esitellään käytännönläheisiä toimintamalleja erityiseen tukeen ammatillisessa koulutuksessa. Webinaari antaa lisää valmiuksia luoda yksilöllisiä ja yhteisöllisiä oppimisratkaisuja. 

Tässä webinaarisarjan toisessa osassa Hämeen ammattikorkeakoulun ja Valkeakosken ammattiopiston asiantuntijat käsittelevät käytännön toimintatapoja ja pedagogisia keinoja, joilla ammatillisessa koulutuksessa voi tukea oppimista. 

Esiintyjät: 

Irmeli Lignell, lehtori Hämeen ammatillinen opettajakorkeakoulu, HAMK

Marjo Liete, lehtori Hämeen ammatillinen opettajakorkeakoulu, HAMK 

Mirkka Nummela, työpajapäällikkö, Valkeakosken ammattiopisto

Kristiina Vilpas, lehtori, Valkeakosken ammattiopisto

Kysy lisää! 

Irmeli Lignell & Marjo Liete, Hämeen ammattikorkeakoulu

Sähköposti: [email protected] 

Webinaarin tallenne ja diamateriaali: 

Webinaarisarja: Kohti inklusiivista ammatillista koulutusta

Tietoa ja välineitä oppimisen tukemiseen ammatillisessa koulutuksessa! Kohti inklusiivista ammatillista koulutusta -webinaarisarja alkoi elokuussa 2025.

Webinaari: Hyviä käytäntöjä työelämässä oppimisen ja työllistymisen tukemiseen

Webinaarissa 20.11.2025 pureudutaan käytännön malleihin ja konkreettisiin keinoihin, joilla tuetaan opiskelijoiden siirtymistä työelämään.