Opekorkean opiskelija
Uusi ammatillisen opettajakorkeakoulun opiskelija
Lämpimästi tervetuloa ammatilliseen opettajakorkeakouluun! Tässä sinulle tiivistetysti ohjeita opinnoissa alkuun pääsemiseksi.
Aloita tutustuminen tästä:
Hae käyttäjätunnus ja tutustu järjestelmiin
Kaikilla Jamkin opiskelijoilla on henkilökohtainen käyttäjätunnus, joka on voimassa koko opintojesi ajan. Käyttäjätunnus on myös opiskelijanumerosi. Saat noudettua tunnuksen 22.5.2026 alkaen kirjautumalla henkilökohtaisilla verkkopankkitunnuksillasi id.jamk.fi -palveluun. Palvelussa määrität samalla käyttäjätunnuksesi salasanan. Salasanan tulee olla min. 14 merkkiä pitkä.
Lisätietoa käyttäjätunnuksista ja salasanoista
Jos sinulla ei ole verkkopankkitunnuksia, ota yhteyttä opiskelijapalveluihin: opiskelijapalvelut.aokk(a)jamk.fi.
Kaikkiin Jamkin tietojärjestelmiin kirjaudutaan käyttäjätunnuksella (opiskelijanumerolla) tai opiskelijasähköpostiosoitteella:
- Peppi-opiskelijahallintojärjestelmä, kirjautuminen opiskelijasähköpostiosoitteella. Sähköpostiosoitteesi on muotoa: opiskelijanumero(at)student.jamk.fi.
- Office365 (sähköposti, Office-työkalut), kirjautuminen opiskelijasähköpostiosoitteella
- Moodle-oppimisympäristö, kirjautuminen opiskelijasähköpostiosoitteella
- Zoom-verkkokokousjärjestelmä, kirjautuminen käyttäjätunnuksella
- Panopto videoiden tallennus- ja jakelupalvelu, kirjautuminen käyttäjätunnuksella
Ennen opintojen alkua tutustu oppimista tukeviin työkaluihin. Löydät paljon hyödyllistä tietoa uuden opiskelijan polulle!
Voit valmistautua opintoihisi huolehtimalla siitä, että sinulla on tarvittavat laitteet ja verkkoyhteydet. Verkko-opiskelussa oma tietokone, web-kamera ja kuulokemikrofoni ovat välttämättömiä. Tabletti tai älypuhelin helpottavat opiskelua, mutta eivät ole ensisijaisia osallistumisvälineitä. Tarvitset opiskeluun toimivan internetyhteyden ja rauhallisen tilan.
Zoomin käyttö
Läsnäoloilmoittautuminen
Ilmoittaudut lukuvuosittain (tai lukukausittain) läsnäolevaksi opiskelijaksi Peppi-opiskelijahallintojärjestelmän kautta.
Voit ilmoittautua läsnäolevaksi 22.5. - 20.8.2026 välisenä aikana. Suosittelemme ilmoittautumaan koko lukuvuodeksi (syys- ja kevätlukukausi) samalla kerralla. Opiskeluoikeus on vain läsnäoloilmoituksen tehneellä opiskelijalla.
HUOM! Uudet opiskelijat on ilmoitettu läsnäoleviksi automaattisesti syyslukukaudelle 2026. Kevätlukukauden 2027 ilmoittautuminen tulee tehdä omatoimisesti.
Opintojen aloitusta on mahdollista siirtää vain, jos tarvitsee vapaata opinnoistaan lapsensa hoitamiseksi tämän syntymän tai adoption yhteydessä, suorittaa asevelvollisuuslain (L1438/2007), siviilipalveluslain (L1446/2007) tai naisten vapaaehtoisesta asepalveluksesta annetun lain
(L194/1995) mukaista palvelua tai vakavan sairauden (lääkärintodistus vaaditaan) perusteella. Poissaolo tulee todentaa virallisin dokumentein ilmoittautumisaikana. Jos haet opintojen aloituksen siirtoa edellä mainituista syistä, ilmoitathan siitä kouluttajallesi ja opiskelijapalveluihin opiskelijapalvelut.aokk(a)jamk.fi. Hakemus ja ohjeet hakemuksen täyttämiseen löytyvät Opiskelijalle-sivuilta (julkaistaan kesäkuun alussa).
Tule vahvistamaan opiskelutaitojasi
Tukea opintojen aloittamiseen
Edessä ammatillisen opettajan, ammatillisen erityisopettajan tai opinto-ohjaajan opinnot – millä ajatuksilla sinä lähdet mukaan? Onko edellisistä opinnoistasi kulunut jo aikaa? Mietityttääkö opintojen aloittaminen? Tule mukaan varmistamaan hyvä alku opinnoillesi ja vahvistamaan valmiuksiasi opiskella ammatillisessa opettajakorkeakoulussa.
Voit osallistua verkon kautta toteutettaviin, teemoitettuihin työpajoihin oman kiinnostuksesi mukaan. Työpajat toteutetaan Zoom-sovelluksessa.
Työpajoihin ilmoittaudutaan 3.-11.8.2026 -välisenä aikana. Ilmoittaudu täällä.
Voit ilmoittautua niin moneen työpajaan, kuin koet tarvetta.
Työpajat:
- Tukea verkkotyökalujen käyttöön
Tiistai 18.8.2026 klo 16-17.30
- Tukea oppimiseen ja opiskeluun – minä oppijana
Keskiviikko 19.8.2026 klo 16-17.30
- Tukea tiedonhakuun
Keskiviikko 26.8.2026 klo 16-17.30
- Opiskelukirjoittaminen - sujuvaa asiatyylistä tekstiä
Torstai 27.8.2026 klo 16-17.30
- Tukea osaamisen tunnistamiseen - miten hyödynnän minulla olevaa osaamista ja kokemusta opinnoissani?
Tiistai 1.9.2026 klo 16-17.30