Aiheeseen liittyvää
Kehittämisavustuksilla vakiinnutetaan liikunnallista elämäntapaa eri ikäryhmissä - seuranta- ja arviointiraportti paikallisista kehittämisavustuksista 2024 on julkaistu
Liikunnallisen elämäntavan paikallisilla kehittämisavustuksilla lisätään väestön liikuntaa ja fyysistä aktiivisuutta koko elämänkaaren ajan, erityisesti vähän liikkuvien ryhmissä. Vuonna 2024 yleisimpiä kehittämishankkeiden vaikutuksia olivat liikkumisen lisääntyminen, yhteistyön kehittyminen ja yhdenvertaisuuden edistyminen.
Kokonaisvaltaista liikuntapolitiikan tutkimusta
Jyväskylän ammattikorkeakoulun Likes ja Vaasan yliopisto tutkivat Be a Sport -hankkeessa suomalaisen liikuntapolitiikan systeemistä muutosta. Sari Lappalainen on aloittanut hankkeessa tutkijana ja väitöskirjan tekijänä.
Lähes 80 prosenttia pienistä lapsista liikkuu suosituksen mukaisesti
Lähes 80 prosenttia pienistä lapsista liikkuu suosituksen mukaisesti. Piilo-tutkimuksessa 4–6-vuotiaiden lasten liikkumista, paikallaanoloa ja unta mitattiin liikemittarin avulla 1783 lapselta vuonna 2023.