Projekti

Prototyypeillä hyvinvointia ja kasvua (ProtoKS)

Rahoitusohjelma

Lyhenne
ProtoKS
Projektityyppi
Kehittämisprojekti
Vahvuusala
Muu ala
Toteutusaika
1.9.2024 - 28.2.2026
Yksikkö
Liiketoimintayksikkö
Rahoitusohjelma
Euroopan aluekehitysrahasto (EAKR) 2021-2027
YK:n kestävän kehityksen tavoitteet
Projektin kuvaus

ProtoKS-hankkeen päätavoitteena oli rakentaa keskisuomalaisten pk-yritysten monialaisiin tarpeisiin nopeiden prototyyppien kehittämisen toimintamalli. Tämän avulla on mahdollista parantaa mikro- ja pk-yritysten mahdollisuuksia kokeilu- ja innovaatiotoiminnan lisäämiseen samalla vauhdittaen alueen kasvua ja hyvinvointia. Toimintamalli sisältää prototyypin tuottamisen lisäksi kaupalliseen potentiaaliin, markkinatilanteeseen, kilpailijoihin ja kannattavuuteen kohdistuvan arvioinnin. Kehitetty toimintamalli yhdistää teknisen kehittämisen liiketoimintaosaamiseen ja muihin olennaisiin näkökulmiin, kuten käytettävyyteen, ihmisen ja teknologian vuorovaikutukseen, käyttäjälähtöisyyteen, saavutettavuuteen ja ergonomiaan. Monialainen ongelman tai idean arviointi ja monialaisuutta hyödyntävä kehittäminen mahdollistavat prototyyppivaiheen kehittymisen kaupallisesti menestyväksi tuotteeksi.


Hankkeen toteutusaika oli 1.9.2024–28.2.2026. Pääkohderyhmänä olivat keskisuomalaiset mikro- ja pk-yritykset uudistuvan teollisuuden, hyvinvoinnin ja elämysteollisuuden aloilta.

Hankkeen tavoitteet:
Tavoite 1 Kehittää ja pilotoida elinkeinoelämän kanssa yhteistyössä yritysten tarpeet huomioiva monialainen prototyyppien kehittämisen toimintamalli pk-yritysten tuote- ja palvelukehityksen tueksi
Tavoite 2 Kiihdyttää yritysten TKI-toimintaa ja innovaatioiden kaupallistamista konkreettisten prototyyppien avulla
Tavoite 3 Parantaa yritysten mahdollisuuksia arvioida tuote- ja palveluinnovaatioiden (prototyypit) kaupallista potentiaalia

Hankkeen tuloksena kehitettiin toimintamalli ja prosessit, joiden avulla voidaan nopeammin ja ketterämmin vastata yritysten tarpeisiin rakentaa nopeita prototyyppejä. Prototyypit voivat olla tuotteisiin, palveluihin tai konsepteihin liittyviä ja ne voivat olla fyysisiä tai virtuaalisia. Toimintamallissa huomioidaan yritysten tarpeet ja tavoitteet. Hankkeen aikana vahvistuivat myös eri alojen arvoverkostot, kun yritykset verkottuivat vahvemmin ja tunnistivat yhteistyömahdollisuuksia. Konkreettisina tuloksina saatiin myös 10 kappaletta erilaisia prototyyppejä, jotka mahdollistavat yritysten tai laajemman yritysjoukon tuotekehityksen vauhdittumisen. Lisäksi tehtiin malli kaupallisen potentiaalin arviointiin.


Lisätietoa: 
Jyrki Vihriälä

Projektipäällikkö
LIKE T&K
Liiketoiminta
+358505646644
etunimi.sukunimi@jamk.fi

Projektin tulokset

Projektissa tuloksena saatiin tavoitteiden mukaisesti:

  1. Prototyyppien kehittämisen toimintamalli
  2. Kaupallisen potentiaalin arviointimalli
  3. 10kpl prototyyppejä
Projekti myös toi yhteen paitsi samojen, myös eri alojen yrityksiä ja toimijoita ja mahdollisti uusia liiketoiminta-avauksia. Projektin vaikutukset tulevat näkymään tarkemmin ajan kuluessa, mutta lyhyen aikavälin vaikutuksina yritykset kertoivat mm.seuraavaa: 'Kartoitus ja prosessi oli meille hyödyllinen', 'Mahtavaa, että ollaan saatu sparrausta ja apua tuotekehitykseen', 'Koin projektin hyödylliseksi ja olin tyytyväinen siihen, että kaupallisen potentiaalin arviointi sisältyi kokonaisuuteen, vaikka siitä ei aluksi ollut puhetta', ' Erittäin hyvin edennyt prosessi', ' Yhteistyö toimivaa'. Prototyypit ovat julkisia, eli mahdollisuus niiden eteenpäin viemiseen on paitsi mukana olleilla yrityksillä, myös kenellä tahansa muilla yrityksillä.

25.2.2026 

Yhteyshenkilö

Jyrki Vihriälä

Projektipäällikkö, Project Manager
LIKE TKI, School of business
Liiketoimintayksikkö, School of Business
+358505646644