E-kirjoja voit lukea tietokoneella tai mobiililaitteella. Osan e-kirjoista voit ladata omalle koneellesi. Asenna tarvitsemasi ilmainen lukuohjelma koneellesi ennen e-kirjan lataamista.
Adobe Reader | Adobe Digital Editions
Jos haluat lukea lainaamaasi e-kirjaa useammalla eri laitteella, on lukuohjelma valtuutettava Adobe-tunnuksella. Valtuutuksen jälkeen voit siirtää e-kirjatiedoston laitteesta toiseen ja avata sen Adobe-tunnuksen avulla eri laitteilla.
E-kirjatiedosto tallentuu oletusarvoisesti "My Digital Editions-kansioon".
Adobe Digital Editionsin konekohtaisen valtuutuksen voi purkaa näppäinyhdistelmällä ctrl+shift+d. Mac-koneilla command+shift+d.
Jyväskylän ammattikorkeakoulun keskitetyssä hallinnassa oleville koneille Adobe Digital Editions on asennettu valmiiksi.
Huom! Älä lataa kirjoja Citrix-etäyhteydellä. Kirja latautuu oman koneen sijasta palvelimelle eikä ole enää uudelleen avattavissa.