Ajankohtaista eVAVE-projektissa

eVAVE tarjoaa osallistujille aktiivisen valmennusyhteisön, joka kokoaa yhteen Suomen e-urheiluvalmentajat, alan ammattilaiset ja alasta kiinnostuneet tuoreet osaajat. Tältä sivulta löydät ajankohtaiset linkit projektin tuleviin työpajoihin, verkostotapaamisiin, tapahtumiin sekä projektin Discord-palvelimelle.

Tervetuloa mukaan kehittämään suomalaista e-urheiluvalmennusta!

Liity mukaan eVAVEn verkostoitumis- ja oppimisalustalle!

eVAVEn Discord-palvelin on kohtaamispaikka kaikille, jotka haluavat kehittyä valmentajina ja edistää e-urheiluvalmennuksen ammattimaistumista Suomessa. Alustalla jaamme tietoa, haastamme toisiamme, keskustelemme ajankohtaisista teemoista ja rakennamme yhteisiä toimintatapoja alalle, joka tarvitsee enemmän yhteistyötä.

Haluamme rohkaista valmentajia avoimeen vuorovaikutukseen ja yhteiseen tekemiseen – ei vain omaksi hyödyksi, vaan koko suomalaisen e-urheilun parhaaksi. Jokaisella keskustelulla, kysymyksellä ja jaetulla kokemuksella on merkitystä!

Keski-Suomen e-urheiluvalmentajapäivät

Save the date: Keski-Suomen e-urheiluvalmentajapäivät järjestetään Jyväskylässä 24.–26. syyskuuta!

Kolmipäiväinen intensiivitapahtuma kokoaa yhteen e-urheiluvalmentajia, organisaatioita sekä alan asiantuntijoita kehittämään osaamista, jakamaan hyviä käytäntöjä ja rakentamaan uusia yhteistyöverkostoja. Valmentajapäivien aikana osallistujille tarjotaan mahdollisuus pureutua valmennuksen eri osa-alueisiin, kuten strategioihin, kilpaurheilun pedagogiikkaan ja e-urheilualan eettisiin kysymyksiin.

Tutustu Valmentajapäivien ohjelmaan tästä linkistä!

eVAVE-workshop Tampereella 17. lokakuuta 2026

E-urheilijoiden valmentajaverkosto eVAVE kutsuu e-urheiluvalmentajat ja valmennuksesta kiinnostuneet mukaan projektin viidenteen ja viimeiseen workshopiin! Työpaja järjestetään LanTrek-lanitapahtuman yhteydessä Tampereen messu- ja urheilukeskuksella lauantaina 17. lokakuuta 2026.

Työpajasarjan päättävän workshopin teemana on elektronisen urheilun juniori- ja ruohonjuuritason toiminnan kehittäminen – keskustelevassa ja osallistujia aktivoivassa työpajassa tarkastellaan, millaisia mahdollisuuksia ja rakenteita tarvitaan, jotta kotimaisen e-urheilun kentälle voidaan rakentaa laadukasta, saavutettavaa ja pitkäjänteistä toimintaa. Työpajan asiantuntijavieraana ENCE Esportsin General Manager Eemeli "Woomera" Ikonen!

Työpaja alkaa klo 11 ja päättyy klo 16, ohjelmaan kuuluu myös tunnin mittainen ruokatauko. Tarkempi ohjelma ilmoitetaan syys-lokakuun vaihteessa!

Ilmoittauduthan työpajaan mahdollisimman pian. Ilmoittautumislomake on avoinna tapahtuman alkuun asti, mutta tarjolla on vain rajoitettu määrä eVAVE-projektin tarjoamia workshop-paikkoja kuljetuksineen ja/tai LanTrek-kävijälippuineen.


Ilmoittaudu työpajaan tästä linkistä!
 

Syksyn 2026 verkkotapaamiset Discordissa

eVAVEn Discord-palvelimella järjestettävissä tapaamisissa herätellään yhteisöllistä keskustelua Suomen e-urheiluvalmennuksen nykytilasta sekä tulevaisuudennäkymistä sekä käydään läpi eVAVE-projektin tulevia tapahtumia, kokoontumisia ja muita kohokohtia.

Noin tunnin mittaisia Discord-tapaamisia järjestetään syyskaudella 2026 kaksi kertaa:

  • Torstaina 3. syyskuuta klo 18 | Aiheena e-urheiluvalmentajan urasuunnittelu
  • Torstaina 5. marraskuuta klo 18 | Aiheena burnout, motivaatio ja jaksaminen

Olemme myös kuulleet yleisön toiveen vapaamuotoisemmista tapaamisista, johon vastaamme Pertun vetämien Koutsikahvien merkeissä! Digitaalinen kahvipöytä on katettu Discordissa joka toinen maanantai klo 12–13, alkaen 7. syyskuuta!