Tukitoimien kartoittaminen ja erityisen tuen suunnitelman tekeminen Rasekossa
Rasekon erityisopettaja Pasi Alho kuvaa nivelvaiheen tiedonsiirtoa ja tukitoimien kartoittamista Rasekossa.
Saattaen vaihtaminen perusopetuksesta toiselle asteelle. Opiskelun etenemiseen liittyvät tarpeelliset ja välttämättömät tiedot siirretään uuteen oppilaitokseen, jotta opiskelu jatkuisi jouhevasti. Nivelvaiheen ohjausta on myös valmistuvan opiskelijan tukeminen siirryttäessä työelämään tai jatko-opintoihin henkilökohtaisten edellytysten mukaisesti.
Henkilökohtainen osaamisen kehittämissuunnitelma eli HOKS:
Aiemman osaamisen tunnistaminen sekä suunnitelma siitä, mitä osaamista opiskelija tarvitsee ja millaisissa oppimisympäristöissä tullaan toimimaan. HOKSiin mietitään myös tarvittavat ohjaukseen ja tukeen liittyvät tarpeet.
Erityisen tuen suunnitelma eli ETS:
Suunnitelmassa otetaan huomioon opiskelijan henkilökohtaiset omat tarpeet ja valmiudet suorittaa tutkinto. Siinä määritellään tuki ja keinot sekä mahdolliset opiskelu- ja opetusjärjestelyt. Perusteena ETS:lle ovat oppimiseen ja oppimiskykyyn liittyvät erilaiset vaikeudet, mahdolliset sairaudet ja vammat tai muut syyt, jotka voivat vaikeuttaa osaamistavoitteisiin pääsemistä ja tutkinnon suorittamista.
Tukitoimien kartoittaminen Rasekossa
Huhti-toukokuu:
- Kehittämispäällikkö, opinto-ohjaaja, erityisopettaja
- Harkinnanvaraisten hakijoiden haastattelut
- Tutustuminen hakijoiden lähettämiin oppimiseen liittyviin lausuntoihin.
Kesäkuu, yhteishaun tulosten julkistaminen:
- Opinto-ohjaajat
- Kesän aikana uusien opiskelijoiden peruskouluista ja huoltajilta tulleiden oppimiseen liittyvien lausuntojen kerääminen ja lajittelu ammattialoittain.
Elokuun alku:
- Opinto-ohjaajat, erityisopettaja
- Kesän aikana tulleiden lausuntojen pikainen tsekkaus yleiskuvan saamiseksi
Elokuu:
- Erityisopettaja:
Tulleisiin lausuntoihin tutustuminen, yhteenvetojen tekeminen opiskelijakohtaisesti. - Vastuuopettaja:
HOKS:en laatiminen ensimmäisen kuukauden aikana. - Äidinkielen ja matematiikan opettajat:
Alkutestien tekeminen ja toimittaminen ensisijaisesti vastuuopettajille. - Opinto-ohjaajat:
Lausuntoja tulee edelleen pitkin lukuvuotta. Niiden toimittaminen eteenpäin aiemmin kerrotusti.
Syyskuun alkupuoli:
- Vastuuopettaja, erityisopettaja
- Kun HOKSt tehty, saatujen ennakkotietojen tsekkaus luokkakohtaisesti.
- Tietojen perusteella päätetään, tarvitaanko heti huoltajapalaveri vai seurataanko ensin tilannetta, miten lähtee opinnot yleensäkin käyntiin.
Syyslukukausi:
- Opiskelija, alaikäisen huoltaja, vastuuopettaja, erityisopettaja, tarvittaessa kuraattori ja/tai terveydenhoitaja, joskus myös opinto-ohjaaja.
- Opintojen tuen tarpeen tsekkaus.
- Tehdään ETS. Joskus päätetään seurata tilannetta ja tehdään se tarvittaessa myöhemmin, yleensä silloin ilman huoltajaa. Huoltaja allekirjoittaa ETS:n sovitusti.
- Tavoite saada kaikki ETS:t kuntoon jouluun mennessä.
Opintojen aikana:
- Seurataan tilannetta ja toimitaan tarpeen mukaan edellä kerrotusti.
Kirjoittaja:
Pasi Alho, erityisopettaja tekniikka
Raision seudun koulutuskuntayhtymä, Raseko