Puhalletaan yhteen hiileen - erityisiä ratkaisuja ja oivalluksia VAAOssa
Valkeakosken ammattiopisto, VAAO, on n. 1200 opiskelijan monialainen ammatillinen oppilaitos Pirkanmaalla. Opiskelijat tulevat laajalta alueelta ympäristökunnista, myös kauempaa.
Perusopetuksen palveluiden alueelliset erot ovat kokemuksemme mukaan suuria mm. erityisen tuen toteutuskäytännöissä, ja esimerkiksi oppimisvaikeustutkimuksia käynnistetään välillä vasta meillä toisen asteen opinnoissa. Tiivis yhteistyö opiskeluhuollon toimijoiden kanssa on siten keskeistä. Monialaiset palaverit pyritään käynnistämään jo ammatillisten opintojen alussa. VAAOn etuna on, että sotealueen (Pirha) työntekijöitä työskentelee paikan päällä oppilaitoksessamme, opiskelijoita lähellä.
Nivelvaiheyhteistyöllä yläkoulujen kanssa on VAAOssa pitkät perinteet. Myös huoltajien toive on ollut, että erityisen tuen yhteistyö käynnistyy tarvittaessa jo 9.-luokan aikana. VAAOn erityisen tuen asiantuntija toimii ERVA-tiimissä (= erityisen tuen vastaavien sekä laaja-alaisten erityisopettajien tiimi) ja kaikilla koulutusaloilla. Asiantuntijan työhön liittyy mm. monialainen yhteistyö kuntouttavissa pedagogisissa suunnitelmissa sekä toimiminen eri verkostoissa oppilaitoksen ulkopuolella. Erityisen tuen suunnitelmia tehdään tuen tarpeiden ilmetessä ammattialoilla, tarvittaessa yhteistyössä verkostojen kanssa. VAAOssa erityisen tuen suunnitelmasta käytetään lyhennettä ErHOKS, koska halutaan painottaa tuen merkitystä osana HOKSia.
Erityisen tuen vastaavat tutkintoaloilla (ERVA) toimivat omaopettajien konsultoivana tukena ErHOKS-prosessin eri vaiheissa. ERVA tekee tiivistä yhteistyötä huoltajien ja opiskeluhuollon kanssa sekä verkostoissa. Käytännön tukea ja lisäopetusta ammatillisissa tutkinnon osissa antavat erityistä tukea antavat ammatilliset opettajat (ERTU) sekä taitovalmentajat tutkintoaloilla. Toteutustapoina ovat esimerkiksi ammatilliset pajat, työelämävalmennus sekä samanaikaisopetus.
Opintojen alussa seurataan, miten ammattialan opinnot käynnistyvät, ja onko ala soveltuva. Ensimmäisen vuoden opiskelijoilla pääasiallinen yhteisten tutkinnon osien (YTO-opinnot) tuki on erityisopettajan ja yto-opettajan samanaikaisopettajuus. Myös YTOjen taitovalmentaja tukee opiskelijoita oppitunneilla opettajan työparina ryhmissä, joissa ilmenee paljon ohjaustarpeita. YTO-opettajilla on lisäksi käytössä viikoittaiset tukitunnit, jotka lisätään ohjausta tarvitsevan opiskelijan työjärjestykseen tuen tarpeen ilmetessä. Näistä tukitoimista sovitaan HOKS-keskusteluissa.
Peruskoulun yksilöllistettyjä oppimääriä huomioidaan tarpeen mukaan järjestämällä opintoja laaja-alaisten erityisopettajien kanssa omalla etenemissuunnitelmalla. Tuki edellyttää erityisen tuen suunnitelmaa, ErHOKSia. Laaja-alainen erityisopettaja toimii tarvittaessa myös ammatillisissa opinnoissa konsultoivana asiantuntijana.
Opiskelijoiden hyvinvointiin on panostettu mm. palkkaamalla oppilaitokseen hyvinvointivalmentaja sekä VAAOn oma etsivä nuorisotyöntekijä. Opiskelijoille järjestetään viikoittainen Moro-kahvila tiistai-iltapäivisin, jossa voi tavata ohjaamojen ja muiden kuntien etsiviä nuorisotyöntekijöitä, nauttia kahvista ja pelailla lautapelejä sekä ennen kaikkea kohdata muita opiskelijoita. Työparina hyvinvointivalmentaja ja etsivä järjestävät lukuvuoden aikana myös erilaisia yhteisöllisiä opiskelijatapahtumia.
VAAOssa kannustetaan opettajia suorittamaan ammatilliset erityisopettajaopinnot, joita on mahdollista opiskella työajalla kymmenen päivää. Lähes joka tutkintoalalla on siten ammatillinen erityisopettaja, joka toimii yleensä myös alan ERTU-opettajana. YTO-opinnot ovat usein kompastuskivi opiskelijan opintopolulla, mutta myös ammatillisissa opinnoissa voi tulla isoja haasteita esimerkiksi hahmottamisen, toiminnanohjauksen ja ammatillisen teorian kanssa. Laaja-alaiset oppimisvaikeudet osaltaan vaikuttavat myös ammatillisiin opintoihin. Substanssiosaamisen rinnalla yhä useimmin korostuu ammatillisen opettajan pedagoginen ammattitaito; miten opettaja osaa eriyttää ja havainnollistaa opetustaan monin eri tavoin. Ammatillinen erityisopettaja on tärkeässä roolissa kaikkien oppimisen mahdollistajana.
Käytännön ratkaisuja arjessa
Opetuksen eriyttämisestä ja havainnollistamisesta toimii esimerkkinä kauneudenhoitoalan lehtorin ja ammatillisen erityisopettaja Ritva Ikosen hahmottamista tukeva pedagoginen menetelmä hiusten leikkaamisessa. Samalla tulevat loppuun leikatut irtopäät hyötykäyttöön. (Kuva 1)
- Taululle piirtämisen sijasta hiustenleikkauksen ositusta tarkastellaan hiuksettomaan harjoituspäähän piirretystä leikkauskaavasta kolmiulotteisesti hahmottamisen helpottamiseksi. Erilaiset hahmottamisvaikeudet ovat yleistyneet.
- Harjoituspään mallin avulla opiskelijat piirtävät itselleen leikkauskaavan paperille ja sen jälkeen toteuttavat hiustenleikkausosituksen sekä leikkauksen omaan harjoituspäähänsä ohjattuna.
- Opetusmateriaalina ovat "loppuun leikatut" harjoituspäät. Näin materiaalia voidaan hyödyntää mahdollisimman pitkään kestävän kehityksen hengessä. Aiemmin nämä harjoituspäät olivat loppuun leikattuina jätettä.
- Jatkokehitysideana voisi teettää opiskelijalla oman hiuksettoman harjoituspään hahmotusta ja käden motoriikkaa kehittämään. Harjoituspäähän hän piirtäisi vesiliukoisilla tusseilla kyseisen hiustenleikkausosituksen, kuvaisi sen ja siirtyisi vasta sen jälkeen toteutukseen. Päivän päätteeksi osituspiirros pestään pois ja seuraavalla kerralla tehdään uudesta leikkauksesta uusi piirros.
Kuva 1. Hiustenleikkauksen osituksen ja etenemisjärjestyksen havainnollistaminen kolmiulotteisesti.

Toisena esimerkkinä monipuolisesta havainnollistamisesta on kone- ja tuotantotekniikan ammatillisen erityisopettaja Timo Haaviston Lego-palikoiden käyttö työpiirustusten hahmottamisen apuna. (Kuva 2)
- Kone- ja tuotantotekniikan ala: koneenpiirustuksen perusteet, levy- ja hitsaustöiden työpiirustukset ja materiaalituntemus.
- Työelämästä on tullut paljon palautetta opiskelijoiden puutteellisesta piirustusten lukutaidosta ja niiden hahmottamisesta. Kaikki opiskelijat eivät ole rakentaneet pienenä Legoja tai pelanneet Minecraftia, joten osalle tällainen hahmotustapa tuo uusia ajattelumalleja.
- Materiaaliopin tärkein opiskeluväline on palikkalaatikko, missä on n. 30 mallikappaletta eri materiaaleista ja profiileista. Duplo-legot ovat ikuisessa lainassa koneistusopettajalta. Legoja ei ole kadonnut vuosien aikana yhtään! Lisäksi apuna on mm. paksua alumiinilankaa, 1 cm ruutupaperia ja työsalissa työn alla olevien tuotteiden piirustuksia.
- Kuvissa 2 ja 3 on esimerkkejä tehtävistä: projektiot, kuvannot ja mitoitus.
- Opintojen myöhemmässä vaiheessa on myös jonkin verran CAD-piirustuksen perusteita, jossa vaaditaan samanlaista avaruudellista hahmottamista. Tarkempi opintojen sisältö riippuu osaamisalasta (koneistaja, koneasentaja, levyseppähitsaaja).
Kuva 2. Lego-palikat työpiirustuksen hahmottamisen apuna.

Kuva 3. Metallipalikoita ja -osia materiaalien tunnistamista varten.

Kirjoittajat:
Erityisen tuen asiantuntija Heidi Roininen, Valkeakosken ammattiopisto
Lehtori Kristiina Vilpas, Valkeakosken ammattiopisto
Lehtori Ritva Ikonen, Valkeakosken ammattiopisto
Lehtori Timo Haavisto, Valkeakosken ammattiopisto
sekä mukana koko erityisen tuen tiimi ja INKLU-toimijat