Maastokoulutuksia ennallistamisen teemoista
Syvennä käytännön ymmärrystäsi ennallistamisesta ja metsäluonnonhoidosta maksuttomilla maastoretkillä. Koulutuksia toteutetaan 8.5.2026 alkaen eri puolilla Keski-Suomea sitä mukaan kun sisarhanke Ehdon ennallistamiskohteilla suunnittelu ja työt etenevät.
Sarjan aikataulut päivittyvät alemmas sivulla sitä mukaa, kun päivämäärät varmistuvat!
Maastokoulutusten sarjan toinen tapahtuma on 18.6. Kyyjärvellä. Tapahtumassa tutustutaan Hanna Nousiaisen johdolla Nopolanjoen valuma-alueselvitykseen sekä Luontovarman Harri Kuparisen kanssa Pyöreäsuon ennallistamissuunnitelmaan. Lisäksi vierailemme Pyöreäsuolla.
Koulutussarja tarjoaa mahdollisuuden vierailla erilaisilla ennallistamiskohteilla niiden toteutuksen eri vaiheissa. Sisarhanke Ehdon kohteet sijaitsevat Tikkakoskella, Kyyjärvellä ja Jämsässä. Lisäksi tutustumme muissa yhteyksissä toteutettuihin ennallistamiskohteisiin, jolloin päästää näkemään jo tuloksia.
Pyöreäsuon entinen turvetuotantoalue (Kyyjärvi)
Pyöreäsuon entinen turvetuotantoalue on alaltaan noin 20 hehtaaria ja se sijaitsee Kyyjärvellä tuulivoima-alueella. Kohde vettyy osittain luonnollisesti ja hankkeessa alueelle suunnitellaan kosteikkoa. Tavoitteena on erityisesti vesiensuojelu. Suunnittelu käynnistetään kevään 2026 aikana. Kohteen suunnittelusta vastaa Luontovarma.
Vääräjärven heikkotuottoinen suo (Tikkakoski)
Vääräjärvensuolla Tikkakoskella on puuntuotannollisesti heikkotuottoista alaa n. 10 hehtaaria. Hankkeessa tavoitteena on parantaa kohteen ekologista tilaa ja vähentää ojituksen kielteistä vaikutusta erityisesti läheisiin vesistöihin. Suunnittelu käynnistetään kevään 2026 aikana. Kohteen suunnittelusta vastaa Ennallistajat Group.
Osallistuminen on maksutonta ja suosittelemme osallistumista useampiin tapahtumiin. Voit muodostaa itseäsi kiinnostavan kokonaisuuden esim. toteutusvaiheen tai kohteen mukaan.
Koulutuksen laajuus on vähintään kaksi tapahtumakertaa. Voit kuitenkin osallistua niin moneen tapahtumaan, kuin haluat. Kunkin tapahtuman maksimiosallistujamäärä on 25 ja vaihtoehto lukkiutuu ilmoittautumislomakkeella, kun osallistujamäärä on täynnä.
Tapahtumapäivien tiedot päivittyvät alle sitä mukaa, kun kohteiden toteutusaikataulut varmistuvat. 18.6. jälkeen seuraavat koulutukset ovat suunnitteilla elokuulle 2026.
8.5.2026 9.00-11.30 Saarijärvi: Ohjattu tutustuminen Nevalamminnevan ennallistamistyöhön
Ohjattu tutustuminen Nevanlamminnevan ennallistamistyöhön. Reijo Hokkanen, Metsähallitus
Lähtö Biotalouskampukselta, Tuumalantie 17, Tarvaala (Saarijärvi)
Huomioi sään mukainen vaatetus!
Jos osallistut koko päivään, tarjoamme lounaan. Valitse ilmoittautuessasi sekä aamu- että iltapäivän osiot.
8.5.2026 12.30-15.30: Ennallistamisen tavoitteet, suunnittelu ja maastokoulutusten esittely, Saarijärvi
Ennallistamisen tavoitteet, suunnittelu ja maastokoulutukset. Jani Antila, Ennallistajat Group
Osoite: Tuumalantie 17, Tarvaala (Saarijärvi)
Pyöreäsuo, Kyyjärvi: ennallistamisen suunnittelu 18.6.2026 klo 10:00 - 14:00
10:00 Aloitus Sahapakassa, Sahapakantie 8, 43700 Kyyjärvi
- hankkeen esittely
- Nopolanjoen valuma-alueselvitys, Hanna Nousiainen
- Pyöreäsuon ennallistamissuunnitelma, Harri Kuparinen Luontovarma
11:00 Lounas
12:00 Siirtyminen kohteelle
12:15-12:30 Kokoontuminen ja siirtyminen maastoon
Päivä loppuu noin klo 14.
Huomioi säänmukainen vaatetus. Tapahtuma toteutuu, mikäli ilmoittautuneita on vähintään 5.
Ilmoittautuminen viimeistään perjantaina 12.6.2026 webropolissa. Valitse ilmoittautuessasi, osallistutko aamu-/iltapäivään vai molempiin!
Pyöreäsuo, Kyyjärvi: ennallistamisen toteutus (päivämäärä tarkentuu!)
Sisältö täydentyy pian!
Jämsä: ennallistamiskohteeseen tutustuminen (päivämäärä tarkentuu!)
Sisältö täydentyy pian!
Saarijärvi: metsän kehitysvaiheet (päivämäärä tarkentuu!)
Sisältö täydentyy pian!
Saarijärvi: metsän- ja luonnonhoitotyöt (päivämäärä tarkentuu!)
Sisältö täydentyy pian!
Heli Väliaho
Arto Riihinen
Koulutus on osa Tekijöitä osaaviksi ennallistajiksi -hanketta, jonka toteuttavat Jyväskylän ammattikorkeakoulu ja Työtehoseura ry.
Rahoitusohjelma: Oikeudenmukaisen siirtymän rahasto (JTF), EU:n alue- ja rakennepolitiikan ohjelma, Uudistuva ja osaava Suomi 2021–2027.
Tutustu myös Metsäluontoliiketoiminnan koulutukseen, joka tarjoaa ideoita ja tukea oman metsäluontoon liittyvän liikeidean kehittämiseen.
Metsäluonto- ja ennallistamisosaamisen koulutuksen syksyn toteutus keskittyy erityisesti ennallistamisen toteutusvaiheeseen.
Syksyn toteutusten aikataulut päivittyvät sivuille toukokuussa!