Liiketoiminta ja palvelut -yksikölle myönnettiin EFMD-jäsenyys
Jyväskylän ammattikorkeakoulun liiketoiminta ja palvelut -yksikkö hyväksyttiin jäseneksi kansainväliseen johtamisen kehittämistä edistävään EFMD-järjestöön. EFMD, European Foundation for Management Development, on maailmanlaajuisesti tunnustettu johtamiskoulutuksen akreditointiorganisaatio.
EFMD tarjoaa ainutlaatuisen foorumin verkostoitumiselle, tutkimukselle, innovoinnille ja parhaiden käytäntöjen jakamiselle johtamisen kehittämiseksi. Järjestössä on jäsenenä lähes 700 oppilaitosta, yritystä tai julkisen sektorin toimijaa.
”EFMD on arvostetuin alan järjestö Euroopassa. Jäsenyys tarjoaa meille uusia mahdollisuuksia kansainväliseen yhteistyöhön. Lisäksi se on erinomainen referenssi kv-verkostoissa. Jäsenyyden myötä yksikön koulutusohjelmille voidaan myös hakea EPAS-akreditointia”, yksikönjohtaja Asta Wahlgrén kertoo.
Jäsenyys vahvistettiin virallisesti järjestön vuotuisessa yleiskokouksessa Brysselissä 6.6.2011. JAMK on ensimmäinen jäseneksi hyväksytty suomalainen ammattikorkeakoulu. Jäsenyyteen vaaditaan kahden nykyisen jäsenen suositukset.
Lisätietoja:
Asta Wahlgrén, yksikönjohtaja, puh. 040 576 9372, etunimi.sukunimi@jamk.fi, liiketoiminta ja palvelut -yksikkö, Jyväskylän ammattikorkeakoulu