Hae JAMKiin opiskelemaan!
Jyväskylän ammattikorkeakoulussa voit suorittaa tutkinnon, täydentää osaamistasi tai hankkia vaikkapa ammatillisen opettajan pätevyyden. Tutustu koulutuksiimme ja hae!
Yli 1 000 aloituspaikkaa 34 koulutusohjelmassa
4.3.–3.4.2013 kevään yhteishaku suomenkielisiin tutkintoihin 
7.1.–12.2.2013 englanninkieliset koulutusohjelmat
7.–25.1.2013 haku opekorkeaan
Tarjolla myös lyhytkestoisempaa täydennyskoulutusta. Tutustu avoimen ammattikorkeakoulun tarjontaan tai hae sinulle sopivin koulutus koulutushaulla.
89% opiskelijoistamme suosittelee JAMKia. Paikkoja valituille. Hae!
Lue lisää
Hakutoimisto
Hakeminen JAMKiin

Rekrykoulutus auttaa sairaanhoitajia palaamaan alalle
JAMKissa koulutettiin hoitotyöstä pitkään poissa olleita sairaanhoitajia takaisin alalle. Lukuvuoden mittaisessa koulutuksessa päivitettiin sairaanhoitajan osaaminen korkeakoulutasoisten teoriaopintojen ja laajan ohjatun harjoittelun avulla.
Koulutukselle oli selkeä kysyntä, sillä Keski-Suomessa hoitajia valmistuu vähemmän kuin lähtee eläkkeelle. Terveyskeskusten vakansseja jää kokonaan täyttämättä ja sijaisista on jatkuva pula.
Takaisin hoitotyöhön -RekryKoulutus päättyi 31.5.2012. Mukana olleista 9 opiskelijasta osa on jo työllistynyt koulutuksen aikana. Suurimpana motivoivana tekijänä koulutukseen osallistumiseen oli hoitoalalla tapahtuneet muutokset ja oman ammattitaidon päivittäminen.
Koulutuksen rahoittivat Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, Jyväskylän kaupunki, Keski-Suomen ELY-keskus ja Jyväskylän TE-toimisto.
Lisätietoja:
Sanna Peltola, koulutussuunnittelija, 040 560 7927, etunimi.sukunimi@jamk.fi
Jyväskylän ammattikorkeakoulu, hyvinvointiyksikkö
30.05.2012 15.50
Takaisin
Sivua muokattu viimeksi: 09.04.2013

...JAMKissa on opiskelijoita yli 80 eri maasta?
...5 opintopistettä yrittäjyysopintoja kuuluu kaikille?
...Jyväskylässä joka 4. vastaantulija on opiskelija?